Dlaczego trądzik powstaje?

conatradzikPrzyczyny trądziku mogą być różnorodne. Najważniejszymi z nich są czynniki genetyczne, bakterie i higiena oraz czynniki hormonalne. W wielu przypadkach przyczyną powstawania trądziku są źle dobrane kosmetyki.

  1. Czynniki genetyczne

W przypadku czynników genetycznych obserwuje się u chorych wzmożoną aktywność gruczołów łojotokowych. Ujścia mieszków włosowych deformują się co prowadzi do powstawiania zaskórników. Cechę tą dziedziczy się genetycznie. Wielokrotnie przeprowadzano badanie pośród rodzin w których dzieci posiadają trądzik. W badaniu między innymi wypytywano o występowanie trądziku wśród członków rodzin. W większości przypadków trądzik występował w rodzinie niejednokrotnie. Czasami nawet jedna strona rodziny cierpiała z powodu różnych zmian na tle trądzikowym.

  1. Bakterie i higiena

Bakterie zajmują drugą pozycje ze względu na przyczyny trądziku. Najczęściej występującą przyczyną mikrobiologiczną jest bakteria Propionibacterium acnes. Jest to bakteria beztlenowa, która rozwija się przy ujściu gruczołów łojowych. Wytwarza enzymy odpowiedzialne za rozkład łoju, przez co tworzą się zaskórniki, grudy oraz wypryski. Prawidłowa higiena osobista i dbanie o miejsca szczególnie narażone na wypryski powinno się codziennie myć specjalnie przystosowanymi do tego kosmetykami. Jeżeli główną przyczyną powstawania wyprysków jest właśnie ta bakteria, powinno zapobiec to dalszemu rozwojowi choroby.

  1. Czynniki hormonalne

Androgen jest główną przyczyną powstawania trądziku u chorych. Androgen jest to męski hormon płciowy. U chorych obserwuje się nadmierną ilość androgenów lub nadmierną produkcję łoju w miejscach najbardziej na to narażonych. Wysokość androgenów zmienia się ze względu na okres w jakim znajdują się poszczególne płci. U kobiet obserwuje się zwiększoną ilość androgenów na tydzień przed miesiączką. Wtedy też kobiety obserwują większą ilość wyprysków i zaskórników. W przypadku mężczyzn większą ilość androgenów zauważa się w okresie dojrzewania i burzy hormonalnej przez jaką przechodzi dojrzewający chłopiec. Ale nie tylko chłopcy przechodzą burzę hormonalną. Dziewczynki przed pierwszą miesiączką również odnotowują zwiększoną ilość wyprysków. Androgeny produkowane są przez jajniki u kobiet oraz jądra u mężczyzn. Nie do końca potwierdzone jest działanie androgenów podczas ciąży, gdyż niektóre kobiety zauważają wyraźny spadek liczby wyprysków, a inne zaś odnotowują znaczny wzrost wraz z innymi zmianami skórnymi.

Zmiany trądzikowe mogą być spowodowane również przez inne czynniki takie jak nieodpowiednie leki, kosmetyki, stres, nieodpowiednia dieta oraz za mocne oddziaływanie promieni UVA. Każdy z tych czynników zależy od indywidualnych predyspozycji człowieka i może być zlikwidowany tylko poprzez usunięcie przyczyn, które powodują powstawanie zmian trądzikowych.

tradzik_650x150

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *