Odmiany trądziku

tradziktabletkiNajczęściej popularną odmianą jest trądzik pospolity. Może on wystąpić w różnorodnych postaciach. Trądzik młodzieńczy jest jednym z rodzajów trądziku pospolitego. Przybiera ona postać grudek, zaskórników oraz wyprysków. Nie jest ich dużo, skupiają się w okolicach czoła, dekoltu oraz pleców. Powstają głównie pod wpływem czynników hormonalnych. Po ukończeniu procesu dojrzewania może samoistnie ustąpić.

Rzadszą odmianą jest trądzik ropowiczy. Charakteryzuje się on powstawaniem ropnych torbieli, głównie w okolicach twarzy, pleców oraz dekoltu. Jednakże, trądzik ropowiczy może zaatakować również inne elementy ciała, niekoniecznie w miejscach, w których zazwyczaj występuje trądzik. Są to okolice pachwin, pośladków oraz pachy. Oprócz ropnych torbieli, występują również krosty i zaskórniki. U młodych chłopców ten rodzaj trądziku może spowodować tworzenie się wielkich, zlewających się ze sobą torbieli i jest to tzw. postać skupiona trądziku. Niestety przy tym rodzaju trądziku pozostają duże, głębokie blizny. W momencie pęknięcia torbielą ropnego wypływa ropa wraz z krwią. Gojenie zajmuje bardzo dużo czasu, a w konsekwencji pozostaje ogromna, wypukła blizna.

Kolejnym rodzajem trądziku jest trądzik bliznowcowy. W tym przypadku blizny tworzą się na jeszcze nie wygojonych ranach. Choroba ta jest związana z czynnikami genetycznymi. Najczęściej występuje w okolicach twarzy, pleców oraz dekoltu. Główną rolę w postawaniu trądziku bliznowcowego odgrywają hormony płciowe. Wyleczenie blizn po usunięciu trądziku, jest bardzo trudne. Należy jak najwcześniej zacząć stosować kremy i maści zawierające kortyzol oraz wmasowywać je w miejsca chorobowo zmienione.

Najbardziej tragiczną w skutkach odmianą trądzikową jest trądzik piorunujący. W którym wykwity ropne mieszają się ze zmianami krwotocznymi. Odmiana ta jest niezwykle niebezpieczna, ponieważ oprócz wykwitów chory cierpi również na bóle stawów, gorączkę, ogólne osłabienie. W wyniku tego rodzaju trądziku, chorzy odnotowują wzrost leukocytozy krwi obwodowej oraz indeksów stanu zapalnego.

Trądzik może zostać wywołany również przez nieumiejętne korzystanie z kosmetyków, np. zapychających pory przez pudry czy podkłady, co w konsekwencji powoduje wysyp wyprysków i zaskórników. Jeżeli wcześniej nie występowały u osób zmiany skórne, a pojawiły się np. po zakupie nowego podkładu czy fluidu należy odstawić go i zobaczyć, czy dany kosmetyk jest źródłem zmian skórnych. Jeżeli jest on problemem należy niezwłocznie go odstawić, lecz jeżeli nie jest należy skonsultować się z dermatologiem. Nie tylko podkład czy puder może być powodem powstawania wyprysków. Również źle dobrany krem na co dzień może powodować zapychanie porów i pojawienie się wytrysków. W tym przypadku również należy od razu odstawić krem, poczekać aż przestanie działać i dopiero wtedy można zacząć szukać nowego kremu.

Ostatnim rodzajem trądziku jest trądzik niemowlęcy. Występuje on u niemowlaków z powodu korzystania ze złych kosmetyków pielęgnacyjnych na które dziecko jest uczulone, lub które są za gęste i zapychają pory. W wyniku tego rodzaju trądziku powstają wypryski i torbiele ropne, lecz bez zaskórników.

tradzik_650x150

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *